Fiilikset Attila the Stockbrokerin kirjan julkaisusta.

Hiljaiset Levyt julkaisi Attila the Stockbrokerin runokirjan A Lifetime of Football Writing. Kirjan Britannian julkaisutilaisuus oli Rebellion Festivaaleilla Literary stagella 8.8.2025. Attila kertoi kirjasta ja sen taustoista, luki siitä pari runoa ja sen jälkeen luki vielä muutamia muita runoja. Tilaisuuden jälkeen mies myi kirjoja reippaat kaksikymmentä kappaletta ja kirjoitteli omistuskirjoja. Attila oli itse hoitanut tuon julkkarin, joten minä vain paistattelin kustantajalle osuvassa valokiilassa. Tilaisuus sai miettimään, että miten tässä nyt oikein näin kävi.

Kirjaan johtaneet tapahtumat alkoivat lähes kymmenen vuotta sitten. Sain silloin käsiini Attilan kirjoittamia jalkapallorunoja. Kun niistä Attilan kanssa hiukan myöhemmin keskustelin, niin ilmeni, ettei niille ollut löytynyt kustantajaa. Koska Attila tämän keskustelun jälkeen tiesi, että pidin jalkapallorunoista, niin niitä tupsahti sähköpostiini pari runoa vuodessa tahtiin.

Pikkuhiljaa alkoi minulla kypsyä ajatus, että jospa minä julkaisin niistä kirjan. Pallottelin ajatusta Harri Karvisen kanssa. Harri innostui asiasta, piti ideaa hyvänä ja tarjosi apuaan. Mietin asiaa tämän jälkeen vakavasti. Tulin siihen tulokseen, että jos tämän tekisi, niin todennäköisesti homman kanssa jäisi muutaman satasen tappiolle. Halusin todella kirjan omaan hyllyyni, joten ajattelin, että mikäpä siinä sitten, maksan yhdestä kappaleesta Hiljaisille pari sataa jos on pakko … ja voihan käydä niin ettei tarvitsisi maksaa kuin satanen. Siis jos oikein hyvin käy.

Tällä mentaliteetilla alettiin kirjaa sitten tekemään. Enver lupautui sen taittamaan. Useampi hierontakierros käytiin Attilan kanssa läpi, että oikeat runot saatiin kirjaan ja oheistekstit kohdalleen. Kun kirja alkoi valmistua, niin Harri hoiti asiat Tampere Unitedin kanssa niin, että kirjan julkkari saatiin Tammelan stadionille Tampere United – RoPS peliin. En ollut alkujaan ajatellut, että kirjalle saisi mitään julkkari järjestettyä. Kirjaan saatiin vielä Attilalta Tampere Unitedia käsittelevä runoa ja kirja TamU:n fanituote myyntiin. Julkkari varten Attila teki vielä videon, joka näytettiin stadion isolta screeniltä. Olin ihan innoissani, että tämähän menee paremmin kuin hyvin. Eihän tästä taida tulla kuin muutama kymppi tappiota.

Sitten Attila kertoi, että hän saa kirjan Brighton & Hove Albion jalkapalloseuran fanimyyntiin ja ottaa siitä alkuun 100 kappaletta. Holy fuck! Tätä en pystynyt edes uneksimaan. Nythän taitaa käydä niin, että kirja tulee tuottamaan hiukan voittoa.

Vielä isommaksi hämmästykseni kävi, kun Attila kertoi, että oli saanut puhuttua julkkaritilaisuuden Rebellioniin. Siellä sitä sitten ihmettelin, että kuinkas tässä näin kävi. On maailma kyllä ihmeellinen paikka: Alat tekemään projektia, josta olet aivan varma, että se tuottaa tappiota, ja että tuskin se kiinnostaa enempää kuin kourallista ihmisiä, mutta alat tekemään sitä koska haluat. Ja sitten kun teet, niin homma muuttuu yllättäen pieneksi menestykseksi. Ei voi kuin taputtaa itseään selkään ja onnitella itseään siitä, että joskus se lady fortuna potkii minuakin. Eli ihan säkää tämä oli, sekä hienojen ihmisten apua, joita ilman tämä ei olisi tapahtunut. Isot kiitokset ja syvä kumarrus Attilalle, Harrille ja Enverille.

Alla Attila the Stockbroker lukee runon julkaisutilaisuudessa Rebellionissa.

Vastaa